Leczenie chorób przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej
W Arkadia Medical korzystamy z urządzeń, które umożliwiają nam wykrywanie chorób zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka gałki ocznej. Wyjaśniamy pacjentom, w jaki sposób przygotować się do badań. W zależności od ich wyników zlecamy dalszą diagnostykę lub wprowadzamy leczenie. Wizyta u okulisty wraz z badaniem przedniego albo tylnego odcinka gałki ocznej będzie trwać od kilkunastu do 30 minut.
Na czym polega badanie przedniego odcinka gałki ocznej?
Podczas badania przedniej części gałki ocznej okulista korzysta z lampy szczelinowej, która pozwala uzyskać powiększony obraz oglądanych za jej pomocą części oka. Na początku pacjent proszony jest o przybliżenie głowy do usztywniających podpórek. Następnie lekarz, ustawiając źródło oraz kąt padania światła tak, by ogniskowało ono na wybranych strukturach oka, sprawdza wybraną część gałki ocznej:
- powieki,
- spojówkę,
- rogówkę,
- komorę przednią,
- tęczówkę,
- soczewkę,
- ciało szkliste.
Badanie tylnego odcinka gałki ocznej
Badanie tylnego odcinka gałki ocznej wykonuje się przy pomocy lampy szczelinowej, a także specjalnej soczewki pokazującej powiększony, odwrócony oraz przestrzenny obraz dna oczu. W niektórych sytuacjach okulista używa też specjalnej latarki, czyli tzw. oftalmoskopu, który pokazuje obraz powiększony i nieodwrócony, ale dwuwymiarowy. Umożliwia on badanie ciała szklistego, tarczy nerwu wzrokowego, plamki żółtej, naczyń krwionośnych i siatkówki. Lekarz okulista dobiera odpowiedni sposób badania.
Lekarz przed badaniem może zlecić Państwu zaaplikowanie kropli rozszerzających źrenice. Krople te osłabiają możliwość widzenia z bliska na czas 3-4 godzin. Prosimy, abyście Państwo pamiętali, że nie można prowadzić pojazdów po zakropieniu oczu.
Jakie choroby oczu wykrywamy?
Choroby przedniego odcinka gałki ocznej:
- choroby brzegów powiek i dysfunkcje gruczołów powiek,
- choroby spojówki i rogówki: alergiczne, bakteryjne, wirusowe, oparzenia chemiczne,
- zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej,
- zaćma,
- jaskra,
- urazy,
- nowotwory.
Choroby tylnego odcinka gałki ocznej:
- choroby ciała szklistego,
- choroby nerwu wzrokowego,
- choroby plamki żółtej,
- zmiany naczyniowe – nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nowotwory, inne choroby naczyń,
- choroby siatkówki.