Badanie wzroku dla dzieci

Zastanawiacie się Państwo, czy Wasza pociecha nie cierpi na jedną z chorób oczu? W naszym gabinecie wykonujemy badania wzroku dla dzieci. Przeprowadzimy szczegółowe badanie funkcji widzenia i – korzystając z narzędzi takich jak autorefraktometr Retinomax oraz używając specjalnych kropli do porażenia akomodacji oka – ustalimy, czy dziecko ma wadę wzroku. Na podstawie wyników badań zaplanujemy sposób i czas leczenia młodego pacjenta. Lekarze pracujący w Arkadia Medical doskonale rozumieją, że dzieci podczas wizyty u okulisty mogą być zestresowane. Dlatego zawsze starają się oni spokojnie i delikatnie przekonać dziecko do współpracy.

 

Jak wygląda badanie wzroku u dziecka?

Konsultacja okulistyczna zazwyczaj trwa 30-45 minut. Wizyta zaczyna się od rozmowy z lekarzem. Zalecamy zabrać ze sobą dokumentację z poprzednich konsultacji, gdyż może ona pomóc w prowadzeniu dalszego leczenia. Po zebraniu wywiadu okulista przeprowadzi właściwe badanie.

Najpierw lekarz zbada ostrość wzroku każdego oka i ruchomość gałek ocznych, a także przeprowadzi test widzenia stereoskopowego oraz test widzenia barw. Następnie okulista zaaplikuje krople porażające akomodację oka. Ich celem jest rozszerzenie źrenic – umożliwia ono sprawdzenie wady wzroku. Na koniec sprawdzone zostanie dno oka pacjenta: siatkówka, plamka żółta i nerw wzrokowy.

Jeśli zależy Państwu na tym, by Wasze dziecko nie denerwowało się podczas wizyty u okulisty, warto wcześniej wyjaśnić mu, jak będzie wyglądać badanie i dlaczego jest ono potrzebne.

 

Jak często dziecko powinno być badane przez okulistę?

Zasadą jest, że badania okulistyczne u dzieci powinny być wykonywane przynajmniej raz na dwa lata. Warto jednak pamiętać, że lekarz może również zalecić częstsze wizyty w gabinecie okulistycznym.

Kiedy dziecko ukończy 12 miesięcy, a potem 2 i 4 lata, jego wzrok powinien być przebadany w ramach tzw. badania bilansowego. Jeśli młody pacjent ukończył 4 rok życia, to następna wizyta okulistyczna powinna mieć miejsce, zanim pójdzie on do szkoły.