Prowadzenie pacjentów stosujących soczewki kontaktowe

W Arkadia Medical zajmujemy się prowadzeniem pacjentów stosujących soczewki kontaktowe. Wykonujemy badania wzroku, określamy wadę refrakcji i przeprowadzamy wywiad, który ma ułatwić dobranie odpowiedniego rodzaju soczewek np. sferycznych lub torycznych. Przeprowadzamy również badania kontrolne. Jeżeli w ich trakcie okaże się, że kupione przez pacjenta soczewki nie gwarantują mu widzenia w pełnej ostrości albo źle układają się one w oczach – okulista wypisze receptę na nowe, lepiej dopasowane soczewki.

Nasz okulista zajmuje się również wykrywaniem i leczeniem powikłań związanych z nieodpowiednim korzystaniem z soczewek.

 

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Zakładanie soczewek na początku sprawia problemy wielu pacjentom. Dodatkowo sposoby wkładania ich do oczu – prezentowane na wielu stronach internetowych – nie zawsze są skuteczne i bezpieczne. Z tego powodu w naszej przychodni staramy się uczyć Państwa, jak poprawnie zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe. Jeśli potrzebujecie pomocy, zapraszamy do gabinetu Arkadia Medical oraz zachęcamy do kontaktu. Wytłumaczymy, w jaki sposób zakładać i czego nie należy robić podczas zakładania soczewek.

 

Dobieranie soczewek kontaktowych

Podczas badania wzroku pacjenta okulista sprawdza m.in.: ostrość widzenia, krzywiznę rogówki oraz refrakcję oka. Na podstawie tych parametrów dobierane są soczewki o odpowiedniej średnicy, krzywiźnie i mocy, które będą dokładnie korygować wadę wzroku. Specjalista może zalecić Państwu noszenie soczewek dziennych, miesięcznych oraz przeznaczonych do noszenia ciągłego:

  • progresywnych,
  • sferycznych,
  • torycznych.

 

Czy można samodzielnie dobierać soczewki?

Soczewki kontaktowe może przypisać jedynie specjalista – okulista lub optometrysta – po przebadaniu oczu pacjenta i określeniu wady wzroku. Każdy rodzaj korekcji (zarówno okulary, jak i soczewki) musi być dopasowany do wartości wady wzroku. Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się, czy powinniście nosić soczewki kontaktowe albo okulary lub zgubiliście receptę na soczewki, to zapraszamy na badanie okulistyczne do naszej poradni.