Badanie wzroku dla niemowląt

Podczas badania wzroku u niemowląt korzystamy ze specjalistycznych narzędzi i preparatów m.in. kropli porażających akomodację oczu, które ułatwiają ocenę stanu oka. Po zaaplikowaniu kropli (bez nich nie będziemy w stanie uzyskać precyzyjnych odczytów), a następnie korzystając z autorefraktometru Retinomax, możemy prawidłowo określić wadę refrakcji i dokładnie zbadać dno oka. Zapewniamy, że krople aplikowane w gabinecie są całkowicie bezpieczne dla niemowlęcia.

Jeśli podczas badania niemowlę jest niespokojne i nie chce otworzyć oczu, to po konsultacji z rodzicem i uzyskaniu jego zgody, lekarz założy dziecku delikatne klamerki, które podtrzymują powieki. Dzięki nim okulista będzie mógł przeprowadzić badanie.

 

Dokładne badanie wzroku niemowląt

Podczas badania wzroku niemowlęcia sprawdzamy:

  • ustawienie oczu,
  • ruchomość gałek ocznych,
  • test widzenia,
  • test zezowania,
  • dno oczu.

Jeśli podczas pierwszego badania przesiewowego u Państwa dziecka wstępnie zdiagnozowano nieprawidłowości związane z działaniem oczu, prosimy o zgłoszenie się do okulisty zajmującego się badaniem dzieci. Nasz okulista niemowlęcy przeprowadzi badania kontrolne i sprawdzi, czy potrzebne jest leczenie.

 

Jak sprawdzić, czy niemowlę ma problem ze wzrokiem?

Noworodek widzi już od urodzenia – początkowo dostrzega jedynie silne światło. Po kilku tygodniach dziecko widzi twarz znajdującą się w odległości 20 cm od niego. Po 1 miesiącu życia niemowlę zaczyna rozróżniać przedmioty oddalone o 60 cm, a także poruszające się obiekty i mocne kolory (głównie biało-czarne). Niestety niemowlę nie jest w stanie samodzielnie określić i zasygnalizować, czy jego oczy działają prawidłowo. Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka sprawdzali wzrok swoich pociech i zauważali każdą nieprawidłowość. Najbardziej alarmujące sygnały to:

 

Dziecko nie zauważa światła

Noworodek już od urodzenia zaczyna zauważać bodźce świetlne. Dlatego jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy dziecko zauważa światło, jest powolne podnoszenie i przesuwanie jakiegoś źródła światła. Podczas tej czynności trzeba obserwować reakcje i ruch gałek ocznych dziecka.

 

Oczy wykonują nieprawidłowe ruchy

Nagłe, niekontrolowane ruchy gałek ocznych oraz ich drżenie może – choć nie musi – sygnalizować rozwijająca się chorobę oczu.

 

Dziecko nie dostrzega zabawek

Po 3 miesiącach wzrok u niemowląt staje się coraz ostrzejszy. Dziecko zaczyna dostrzegać przedmioty oraz zabawki i z ogromnym zainteresowaniem obserwuje ich działanie. Jeśli niemowlę przez dłuższy czas nie widzi otaczających go przedmiotów, warto skonsultować się z okulistą niemowlęcym.

 

Niemowlę przeciera i mruży oczy

Niemowlęta, które mają problemy z widzeniem, często przecierają oczy rączkami oraz nienaturalnie je mrużą.