Usuwanie ciał obcych z przedniego odcinka oka
W przychodni Arkadia Medical istnieje możliwość usunięcia ciała obcego przedniego odcinka gałki ocznej (w znieczuleniu miejscowym) oraz leczenia wywołanego przez nie urazu. Po usunięciu ciała obcego okulista przepisze Państwu antybiotyk w formie kropli lub maści. Lek ten zapobiegnie rozwojowi infekcji i przyspieszy gojenie się rany. Najczęściej, po przeprowadzeniu zabiegu, lekarz zaleca umówienie się na wizytę kontrolną.
Jak poznać, że w oku znajduje się ciało obce?
Najczęstszym objawem obecności ciała obcego w oku jest uczucie przeszkody, drapania, a czasami silny ból i światłowstręt. Pojawia się on m.in. w wyniku rysowania rogówki albo ubytku jej nabłonka i może występować wraz z silnym łzawieniem, zaczerwienieniem spojówki oraz niewyraźnym widzeniem.
Co zrobić, gdy pojawił się jeden z powyższych objawów?
Powierzchowne ciała obce można samodzielnie usunąć z gałki ocznej lub spod powieki, przepłukując oko przegotowaną, letnią wodą lub solą fizjologiczną. Jeśli to nie pomoże, warto spróbować usunąć ciało obce nawilżoną końcówką chusteczki, przesuwając je bardzo delikatnie w kierunku kącika oka.
Jeżeli czujecie Państwo ból i nie dostrzegacie ciała obcego w oku, zapraszamy do poradni. Zbadamy Wasze oczy, znajdziemy przyczynę dyskomfortu i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by ją wyeliminować.
Tego nie można robić, gdy w oku znajduje się ciało obce!
Jeżeli podejrzewacie Państwo, że do oczu mogło dostać się ciało obce, prosimy, abyście:
- nie tarli powieki, gdyż to może doprowadzić do rozszerzenia się urazu i powstania stanu zapalnego,
- nie używali twardych lub ostrych przedmiotów do usuwania ciała obcego z oka,
- nie próbowali samodzielnie usuwać drzazg, odłamków itp., które utknęły lub wbiły się w gałkę oczną.