Badanie OCT siatkówki Warszawa
W naszej praktyce zajmujemy się między innymi badaniem OCT siatkówki w Warszawie, OCT oka (optyczna koherentna tomografia) jest bezbolesnym, nieinwazyjnym, bezdotykowym nowoczesnym badaniem, służącym do oceny struktur i zmian wewnątrz oka. Pacjent w pozycji siedzącej proszony jest o położenie brody na podpórce urządzenia i bezpieczna wiązka światła wprowadzana jest do oka, które poprzez odbicie lub pochłonięcie obrazuje przekroje i różne części siatkówki. Badanie twa od kilku do kilkunastu minut, czasami lekarz zapuszcza krople rozszerzające źrenice, które utrzymują pogorszenie widzenia z bliska i światłowstręt przez 3-4 godziny. W przypadku podejrzenia niektórych schorzeń zalecamy przeprowadzenie szerszej diagnostyki, w tym na przykład wykonanie badania USG gałek ocznych.
Wskazania do przeprowadzania badania OCT nerwu wzrokowego
W dobie postępującej cyfryzacji i coraz większej liczby godzin spędzanych przed ekranami komputerów czy smartfonów dbałość o zdrowie naszych oczu staje się kluczowa. Jednym z najważniejszych badań w diagnostyce okulistycznej jest badanie OCT nerwu wzrokowego. Istnieje wiele sytuacji, w których wykonanie badania OCT rogówki czy siatkówki może być niezbędne lub zdecydowanie zalecane. Do głównych należą:
- podejrzenie i monitorowanie jaskry,
- zwyrodnienie plamki żółtej,
- zmiany cukrzycowe,
- choroby plamki,
- obrzęk tarczy nerwu wzrokowego,
- choroby siatkówki różnego pochodzenia, w tym między innymi odwarstwienie czy obrzęk plamki.
Jeśli chodzi o przeciwwskazania do wykonywania badań OCT dla dorosłych, to nie istnieją takie, a diagnostyka może być wielokrotnie powtarzana.
Korzyści wynikające z badania OCT siatkówki
Niewątpliwie najważniejszą korzyścią płynącą z badania OCT siatkówki jest możliwość wczesnego wykrywania zmian chorobowych. Im wcześniej zostanie zdiagnozowane schorzenie, tym większe są szanse na skuteczne leczenie i zachowanie dobrego wzroku. Ponadto, dzięki precyzyjnym obrazom uzyskanym podczas badania, okulista może dokładnie ocenić stan siatkówki oraz nerwu wzrokowego, co pozwala na lepsze dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta.