Na czym polega badanie dna oka?
Badanie dna oka jest jednym z podstawowych badań okulistycznych. Większość z nas może odczuć niemały dyskomfort na myśl o wizycie w poradni okulistycznej. W końcu strefa oczu to miejsce, na które reagujemy wyjątkowo wrażliwie. Jednakże oftalmoskopia, czyli inaczej badanie dna oka, nie jest wcale tak nieprzyjemną czynnością, jak może ci się wydawać. A nawet wręcz przeciwnie — lekarz okulista zadba o twoje dobre samopoczucie, a sam przegląd trwa krótko i nie naraża cię na przykrości.
Jak wykonuje się badanie dna oka?
Badanie to polega na rozszerzeniu twoich źrenic, do czego okulista użyje specjalnych kropel. Następnie przechodzi się do etapu kluczowego, czyli użycia wziernika ocznego. Jednak spokojnie, żaden przedmiot nie naruszy twojej gałki ocznej. Badanie to można przeprowadzić na kilka sposobów:
- Oftalmoskopia bezpośrednia — czyli za pomocą wziernika, który okulista stopniowo będzie przysuwał do twojej twarzy. Dzięki temu lekarz będzie mógł obejrzeć konkretne miejsca twojego oka, a ty będziesz musiał tylko wodzić wzrokiem za urządzeniem, zgodnie z prośbą specjalisty.
- Oftalmoskopia pośrednia — w przypadku tej metody, okulista bada dno twojego oka za pomocą powiększającej soczewki lub poprzez użycie trójlustra Goldmanna, gdzie używa się trzech szkiełek. Sposób ten jest o wiele dokładniejszy, daje odwrócony obraz twojej gałki ocznej, ale jest bardziej precyzyjny, co skutkuje lepszą widocznością i rozeznaniem. Dodatkową opcją jest też skorzystanie ze specjalnych okularów, tzw. wziernik Fisona, przez które to lekarz zbada twoje oko.
- Funduskamera — To alternatywne i nowoczesne rozwiązanie. Dzięki temu urządzeniu okulista może wykonać zdjęcie twojego oka w bardzo wysokiej rozdzielczości. Ułatwi mu to ogląd, a tobie zapewni większy komfort. Dodatkowo przy tym badaniu, uprzednie zakrapianie oczu jest zbędne.
Badanie dna oka przede wszystkim nie jest bolesne. Możesz odczuwać krótkie pieczenie wywołane zakropieniem oczu oraz pogorszenie jakości twojego widzenia po zabiegu, co może potrwać kilka godzin. Dlatego do poradni okulistycznej nie wybieraj się samochodem, ponieważ nie będziesz mógł nim podróżować bezpośrednio po badaniu. Najbezpieczniej będzie poprosić kogoś, by ci towarzyszył.
Dlaczego badanie dna oka jest ważne?
Badanie oczu powinno mieć charakter kontrolny, warto sprawdzić raz na kilka lat, czy wszystko jest w porządku. Jednakże koniecznie niezbędne jest ono w przypadku częstych bóli głowy, pogorszenia się twojej równowagi lub wzroku, a również, gdy cierpisz na: cukrzyce, nadciśnienie, urazy czaszki, choroby nowotworowe oraz choroby krwi. To pozwoli ustalić, co dzieje się w twoim organizmie. W przypadku wcześniaków należy niezwłocznie skorzystać z okulistyki niemowlęcej, a dla starszych dzieci borykających się z zezem, badanie dna oka może okazać się kluczowe.
Poza tym dzięki tej wizycie można zapobiec różnym schorzeniom oka, jak siatkówka, czy zapalenie nerwów wzrokowych, ale i rozpoznać białaczkę, gruźlicę, toczeń oraz wiele innych chorób, których — pozornie — nikt połączyłbyś z okulistyką. Niemniej to właśnie za pomocą badania dna oka można ocenić stan naczyń krwionośnych.
Zwlekanie z badaniem wzroku u dzieci, jak i u dorosłych może doprowadzić do wielu nieszczęść. Najważniejsze jest, by w porę zareagować, a całą resztą zajmą się nasi doświadczeni okuliści.