Jakimi metodami leczy się niedowidzenie?

Niedowidzenie pojawia się najczęściej u małych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wówczas jesteśmy w stanie dostrzec pewne objawy w zachowaniu dziecka, sugerujące kłopoty w widzeniu. Okazuje się, że im młodszy pacjent, tym szybciej rozwija się u niego niedowidzenie. Warto więc nie tylko trzymać rękę na pulsie i regularnie odwiedzać okulistę ze swoją pociechą, ale także obserwować zachowanie dziecka na co dzień.

Jak objawia się niedowidzenie?

Na samym wstępie warto wspomnieć o ogólnych symptomach niedowidzenia, które mogą sugerować konieczność wizyty u okulisty dziecięcego. Dolegliwość ta, jak sama nazwa wskazuje, objawia się z obniżeniem ostrości wzroku. Co istotne, może dotyczyć to jednego oka lub obu naraz. Dorosła osoba jest w stanie sama dostrzec taką nieprawidłowość, jednak nieco inaczej jest z dziećmi. Nie zawsze są one świadome, że ich widzenie jest nieprawidłowe, dlatego rzadko kiedy zgłaszają to swoim rodzicom.

Nie jest jednak tak, że rodzic nie ma możliwości dostrzec problemu z narządem wzroku u swojego malucha. Warto monitorować zachowania dziecka, które mogą świadczyć o tego typu dolegliwości. Jeżeli Twoja pociecha mruży oczy, obserwując oddalone obiekty, skręca głowę lub zbliża się do ekranu telewizora podczas oglądania bajek albo w inny sposób sygnalizuje problem, zapraszamy do naszej poradni okulistycznej w Warszawie.

W jaki sposób leczy się niedowidzenie?

Niezwykle istotne jest to, aby szybko zdiagnozować wystąpienie niedowidzenia u dziecka. Z tego powodu należy nie tylko bacznie obserwować malucha, ale także regularnie zabierać go na wizyty u okulisty. Im młodszy pacjent, tym większe szanse na powodzenie leczenia. Uznaje się, że możliwość całkowitego wyleczenia niedowidzenia występuje od 8. do 10. roku życia.

 Wyróżniamy następujące metody leczenia niedowidzenia:

  • korygowanie wady za pomocą okularów,
  • obturacja zdrowego oka, czyli jego długotrwałe zasłanianie,
  • wyleczenie przyczyny powstania niedowidzenia (zaćma, opadająca powieka, jednostronny zez),
  • ćwiczenia pleoptyczne, celownicze i lokalizacji.