Jakie są przyczyny nadwzroczności?
Problemy z narządem wzroku są współcześnie bardzo powszechne. Praca przed komputerem, wady wrodzone… Powodów może być naprawdę wiele. A czy zastanawiałeś się, jakie są przyczyny nadwzroczności?
Na czym polega nadwzroczność?
Nadwzroczność zwana jest inaczej hiperopią lub dalekowzrocznością. Najprościej mówiąc, to wada wzroku polegająca na niewyraźnym widzeniu z bliska. W praktyce pacjent widzi obiekty zlokalizowane daleko w odpowiedniej ostrości, zaś te w zasięgu ręki wydają mu się rozmazane. Przykładowo – osoba z nadwzrocznością jest w stanie dostrzec numer telefonu umieszczony na szyldzie po drugiej stronie ulicy, ale ma trudności z odczytaniem treści SMS-a.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że nadwzroczność często mylona jest ze starczowzrocznością, która ma zbliżone objawy. Wbrew pozorom hiperopia może zaś dotykać nie tylko dorosłych, ale i znacznie młodszych pacjentów. Wykonując badania wzroku dla dzieci w Warszawie, zauważamy, że jest to niezwykle powszechna wada występująca w każdym wieku.
Nadwzroczność – przyczyny powstawania
Przyczyny nadwzroczności najczęściej leżą w niepoprawnej budowie oka. Mowa tu oczywiście o zbyt krótkiej gałce ocznej lub zbyt płaskiej rogówce. Takie defekty powodują, że światło ogniskuje się poza siatkówką, co przekłada się na nieostre widzenie. Warto mieć na uwadze, iż bardzo często jest to wada wrodzona, która ustępuje samoistnie wraz z rozwojem gałki ocznej. Nie zawsze dochodzi jednak do uregulowania widzenia. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby poddawać dziecko regularnym badaniom u sprawdzonego okulisty.
Wspomniana wcześniej starczowzroczność, mylona właśnie z nadwzrocznością, powstaje z kolei z powodu… wieku. Wraz z upływem czasu soczewka traci swoją pierwotną elastyczność, co powoduje kłopoty z wyraźnym widzeniem.