Jakie są przyczyny i skutki zeza?
Zez to zaburzenie równowagi mięśni oczu, które najczęściej rozwijają się we wczesnym dzieciństwie. Nie oznacza to jednak, że zez nie dotyczy młodzieży i osób dorosłych. Ta wada może rozwinąć się na każdym z etapów życia pod wpływem działania różnych czynników np. schorzeń przewlekłych lub urazu. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze przyczyny zeza oraz dlaczego trzeba właściwie leczyć tę chorobę.
Co warto wiedzieć na temat zeza?
Zez kojarzy się większości osób z bardzo widocznym zaburzeniem, która stanowi podłoże kompleksów, jednak czasami bywa niemal niezauważalny. Nawet niewielkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u okulisty. W pierwszych tygodniach życia dzieci mogą czasami zezować, co nie jest powodem do niepokoju, ale po 1 miesiącu życia każde zbaczanie czy drżenie oczu powinno być skonsultowane przez okulistę. Konsultacji okulistycznej wymagają także dzieci, u których gałki oczne osiągnęły pełną dojrzałość, jednak nadal pojawia się ich „uciekanie”, gdyż wtedy zwykle konieczna jest diagnostyka i ewentualne leczenie zeza.
Zez jest, chorobą która wcześnie wykryta, może zostać całkowicie wyleczona. To niezwykle ważne, bo nie jest on jedynie defektem kosmetycznym. Ta choroba powoduje także poważny dyskomfort i zaburzenia widzenia, które negatywnie odbijają się na jakości życia pacjenta.
Rodzaje i przyczyny zeza
Bezpośrednią przyczyną powstawania zeza są m.in. nieprawidłowości związane z działaniem mięśni okoruchowych lub niewykryta wada wzroku. To powoduje „uciekanie” oka lub oczu, a także skutkuje rozwojem dodatkowych problemów ze wzrokiem. Wyróżnia się kilka rodzajów zeza. Zezowanie może dotyczyć jednego lub obu oczu oraz powodować „uciekanie” gałek ocznych w różnym kierunku. W związku z tym możemy mieć do czynienia m.in. z zezem jednostronnym, zezem obustronnym, zezem zbieżnym, rozbieżnym czy skośnym. Zez może być też spowodowany działaniem różnych czynników. W przypadku niemowląt i małych dzieci najczęściej przyczyną zeza są wady wzroku. Zez w wieku niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie może także rozwinąć się z powodu przejścia niektórych chorób, które atakują m.in. układ nerwowy oraz może być objawem poważnych nieprawidłowości w obrębie mózgu. Ważne: nagle pojawiający się zez może świadczyć o rosnącym w mózgu guzie, dlatego nie należy go bagatelizować. U osób dorosłych zez jest najczęściej powiązany z chorobami przewlekłymi m.in. cukrzycą. Zdarzają się przypadki, gdy zez pojawia się na skutek urazu głowy oraz działania innych czynników np. wstrząsu psychicznego.
Jakie są skutki zeza?
Nieleczony zez powoduje różne problemy rozwojowe. W przypadku dzieci zaburza on równowagę sensoryczną oczu oraz jest jedną z częstych przyczyn poważnych problemów z nauką czytania i pisania. Co więcej, zez może doprowadzić do utraty wzroku, dlatego im wcześniej rozpoczniemy diagnostykę zeza, tym większe są szanse na skuteczne wyleczenie oraz odzyskanie zdolności prawidłowego widzenia.