Jak wygląda komputerowe badanie wady wzroku z porażeniem akomodacji oka?
Komputerowe badanie wzroku to zupełnie podstawowy etap diagnostyki wad refrakcji. Wykonuje się je zarówno u dorosłych, jak i u nieco młodszych pacjentów. W obu przypadkach niezbędne jest jednak uprzednie porażenie akomodacji oka, które tylko z nazwy może wydawać się nieco przerażające. Czy wiesz, jak wygląda takie badanie oraz jak się do niego odpowiednio przygotować?
Komputerowe badanie wad refrakcji – jak wygląda?
Jak już zostało wspomniane, przed przystąpieniem do badania konieczne jest porażenie akomodacji oka. Mimo że termin ten może kojarzyć się z dyskomfortem, w rzeczywistości nie ma się czego bać. Proces ten polega bowiem na wpuszczeniu do oczu specjalnych kropli zawierających tropikamid. Środek ten rozszerza źrenice i jednocześnie zaburza zdolność dostosowywania się oka do spoglądania na przedmioty w różnych odległościach.
Gdy krople zaczną działać, co zwykle występuje po około 15 minutach od ich zapuszczenia, pacjent może usiąść przy urządzeniu. Musi on spoglądać w otwór, w którym podświetlany jest obraz. Wówczas komputer przepuści przez gałkę oczną wiązkę promieni podczerwonych. Wystarczy więc kilka minut, aby uzyskać wyniki.
Jak przygotować się do komputerowego badania wady wzroku?
Opisywane badanie nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Wykonując badania wzroku dla dzieci w Warszawie, podpowiadamy jednak rodzicom naszych pacjentów, że warto wcześniej opowiedzieć maluchowi, jak będzie wyglądać wizyta. Należy również zapewnić swoją pociechę, że spotkanie z okulistą nie będzie wiązało się z bólem czy dyskomfortem.
Należy zarazem pamiętać, że na wizytę należy przyjść w okularach. Ze względu na fakt, że przed badaniem konieczne jest wpuszczenie kropli, nie można mieć nałożonych soczewek kontaktowych. Dobrze mieć pod ręką także okulary przeciwsłoneczne, gdyż rozszerzenie źrenic powoduje nieprzyjemny światłowstręt. Dla własnego bezpieczeństwa warto również zrezygnować z prowadzenia pojazdów.