Jak wygląda badanie widzenia barwnego?
Siatkówka oka posiada trzy rodzaje czopków, dzięki którym możliwe jest prawidłowe widzenie kolorów. Każdy z nich odpowiada za postrzeganie innego zakresu barw. Zdarza się jednak, że dochodzi do ich dysfunkcji, które powodują zaburzenia widzenia lub nawet ślepotę na barwę.
W jaki sposób bada się widzenie barwne?
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że istnieją różne metody oceny widzenia barwnego. Najpopularniejszą z nich jest jednak badanie z użyciem tablic pseudoizochromatycznych Ishihary. Można śmiało stwierdzić, że jest to najczęściej wykorzystywany sposób przez okulistów. Pacjent otrzymuje kilka tablic, na których znajdują się kolorowe plamy. Jeżeli dana osoba widzi poprawnie, jest w stanie odczytać z nich zakamuflowaną cyfrę.
Warto podkreślić, że w przypadku najmłodszych pacjentów badanie wygląda nieco inaczej. W naszej poradni okulistycznej dla dzieci w Warszawie posiadamy odpowiednie tablice, na których ukryte są nie cyfry, a różnorodne kształty, które maluch jest w stanie rozpoznać. Są to przykładowo zwierzęta czy proste figury. Jeżeli chcesz wykonać badania okulistyczne dla swojego dziecka, zapraszamy Cię do kontaktu.
Kiedy warto zdecydować się na wykonanie badania widzenia barwnego?
Ogólnie rzecz biorąc, takie badanie należy wykonać co najmniej raz w życiu. Należy mieć na uwadze, że często pacjent może nie być świadomy, że widzi niepoprawnie. Co więcej, samodzielna ocena tego rodzaju dysfunkcji nie jest możliwa. Dotyczy to w szczególności najmłodszych pacjentów.
Badanie widzenia barwnego wykonywane jest również w przypadku kandydatów na kierowców. Jest ono niezbędne także wtedy, gdy pacjent cierpi na choroby plamki żółtej lub podejrzewa się u niego zaburzenia widzenia barwnego. Co istotne, mogą być one nie tylko wrodzone, ale również nabyte. Tego rodzaju dysfunkcje mogą pojawić się w każdym wieku, dlatego jeżeli zauważysz nieprawidłowości w postrzeganiu barw, jak najszybciej zgłoś się do lekarza okulisty.