Jak wygląda badanie przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej?

Badanie przedniego i tylnego odcinka oka to badanie rutynowe, które można wykonać podczas każdej wizyty okulistycznej. Dzięki niemu wykrywa się niektóre choroby oczu, a także bada zmiany powstałe na gałce ocznej po przeprowadzonych zabiegach.

Szybka identyfikacja wad

Banie przeprowadza się za pomocą lampy szczelinowej zwanej także biomikroskopem. Urządzenie to ma za zadanie oświetlać szczelinę świetlną, a także powiększać badany obraz 10, 16, 25 lub 64 razy. W przednim odcinku oka ocenia się stan spojówki, rogówki, tęczówki, soczewki, przedniej komory oraz przedniej części ciała szklistego. W celu dokładniejszego obejrzenia kąta komory przedniej oka lekarz może zastosować gonioskop, który umożliwia ocenę szerokości, konfigurację kąta oraz sprawdzenie uszkodzeń i niewłaściwych złogów. Natomiast dzięki zastosowaniu odpowiedniej soczewki możliwe jest sprawdzenie dna oka i ciała szklistego, które znajdują się w tylnym odcinku gałki. Wady wzroku takie jak np. jaskra, zaćma, zapalenie spojówki czy astygmatyzm często można rozpoznać już na etapie tego badania z użyciem lampy szczelinowej.

Przebieg badania

Badanie przedniego i tylnego odcinka oka nie wymaga spełnienia specjalnych zaleceń lekarskich ani przeprowadzania dodatkowych badań. Pacjent musi przyjąć wygodną, nieruchomą pozycję siedzącą. Głowa jest unieruchamiana za pomocą podpórek na brodę i czoło. Lekarz może zastosować krople do oczu w celu rozszerzenia źrenicy. Następnie dopasowuje światło urządzenia optycznego i ogląda wybraną część oka. W celu lepszego widoku może zastosować różne kąty padania światła, powiększenia, przesłony lub filtry. Cały proces przeważnie trwa od kilku do kilkunastu minut. Jest na tyle nieinwazyjne, że nie niesie ze sobą żadnych powikłań czy komplikacji i można przeprowadzać go wielokrotnie. Pacjent odczuwa jedynie chwilowe zaślepienie wywołane silnym światłem lampy, jednak szybko ono przechodzi. Także krople mogą spowodować zamazane pole widzenia, jednak wzrok poprawia się w ciągu kilku godzin. Badanie przeprowadza się w każdym wieku, również u kobiet w ciąży.

Kiedy jest ono potrzebne?

Badanie za pomocą lampy szczelinowej może być przeprowadzane samodzielnie lub z innymi procedurami jak oftalmoskopia czy tonometria. Umożliwia m.in.:

  • zlokalizowanie ciała obcego,
  • wykrycie chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem wzroku,
  • monitorowanie powikłań po urazach,
  • badanie negatywnych skutków chemioterapii i radioterapii,
  • sprawdzenie zakażeń i uszkodzeń,
  • wykrycie jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej.

Ponadto jest to jedna z najczęstszych procedur w kompleksowym badaniu wzroku, która umożliwia zebranie wielu dokładnych informacji na temat stanu zdrowia gałki ocznej. Biomikroskopu używa się także przy doborze soczewek kontaktowych, których dopasowanie wymaga pobrania indywidualnych wymiarów oka. Badanie zazwyczaj przeprowadza się przy pomocy białego światła, jednak można zastosować krople fluorescencyjne do nałożenia żółtego filtra lub filtra kobaltowego. W ten sposób zwiększa się kontrast i w niektórych przypadkach uzyskuje się lepsze wyniki. Natomiast w celu odróżnienia zmian naczyniowych od pigmentowanych stosuje się filtr wolny od czerwieni, czyli zielony.