Jak używać i dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to duże udogodnienie, które z pewnością doceniło wiele osób z wadą wzroku. W odróżnieniu od standardowych okularów są one niemal niedostrzegalne, a tym samym nie wyłączają swoich użytkowników od różnego rodzaju aktywności fizycznej. Niestety wymagają one zarazem nieco więcej uwagi. Czy wiesz, jak prawidłowo używać oraz dbać o swoje soczewki kontaktowe?

W jaki nakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Nakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych wydaje się być na początku niezwykle trudne. Bez obaw, bowiem i w tym przypadku sprawdza się stwierdzenie, że praktyka czyni mistrza. Kilka nieudanych prób pozwoli Ci zapoznać się z ich specyfiką, a tym samym nauczyć się ich użytkowania. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, skorzystaj z pomocy naszych lekarzy okulistów w Warszawie.

Zanim przystąpisz do użytkowania soczewek, zapoznaj się z następującymi wskazówkami:

  • zawsze rozpoczynaj nakładanie i zdejmowanie od tego samego oka, uprzednio dokładnie myjąc ręce,
  • jedną ręką odchyl powiekę, drugą delikatnie umieść szkło kontaktowe na rogówce,
  • aby zdjąć soczewkę, również odchyl powiekę, a drugą dłonią „uszczypnij” soczewkę, aby sprawnie odkleiła się od rogówki,
  • podczas nakładania i zdejmowania nie poruszaj okiem i staraj się patrzeć w jeden punkt.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Zdaje się, że najbardziej istotne jest odpowiednie dezynfekowanie. W tym celu używaj tylko i wyłącznie specjalnych, przeznaczonych do tego płynów. Pod żadnym pozorem nie stosuj wody, soli fizjologicznej czy mydła. Niewłaściwy preparat może bowiem poważnie podrażnić oczy. Czyszczenie najlepiej przeprowadzić bezpośrednio po zdjęciu soczewki, aby usunąć z niej osad lipidowo-białkowy. Pamiętaj również o opłukaniu pojemniczka.

Specjalny płyn warto zaaplikować na soczewkę także przed jej nałożeniem. Wystarczy dosłownie kilka kropel, aby dodatkowo przeczyścić szkło kontaktowe. Nie zapomnij o uprzednim umyciu i osuszeniu rąk. Co więcej, nigdy nie pożyczaj nikomu swoich soczewek.