Jak można zapobiec niedowidzeniu?

Niedowidzenie zwane jest także amblyopią lub leniwym okiem. To dolegliwość, która polega na upośledzeniu ostrości widzenia w jednym lub obojgu oczu. Uznaje się, że aż około 2% populacji cierpi na tę przypadłość. Co istotne, może ona znacząco obniżyć jakość widzenia. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można zapobiec jej powstaniu.

W jaki sposób zapobiegać niedowidzeniu?

Podkreślenia wymaga fakt, iż niedowidzenie występuje z reguły w okolicach 6-8 roku życia dziecka. Z tego względu zupełną podstawą w zapobieganiu powstawania niedowidzenia są badania profilaktyczne. Należy regularnie zabierać swoją pociechę do doświadczonego okulisty, aby monitorować stan jej narządu wzroku. Co istotne, im szybciej dolegliwość ta zostanie wykryta, tym większe szanse na powodzenie w leczeniu. Po ukończeniu przez dziecko 12 r. ż. może być to już bowiem niemożliwe.

Zajmując się okulistyką dziecięcą w Warszawie, zawsze zalecamy rodzicom naszych pacjentów, aby bacznie obserwowali swoje maluchy. Dziecko może w ogóle nie być świadome, że widzi nieprawidłowo, przez co nie zasygnalizuje problemu już w początkowym stadium. Monitorowanie codziennych zachowań pociechy w połączeniu z odbywaniem regularnych badań to najlepsza profilaktyka niedowidzenia.

Z jakich powodów powstaje niedowidzenie?

Powstawanie niedowidzenia może mieć różne podłoże. Z tego względu nie jest możliwe określenie jednej, konkretnej przyczyny tej dolegliwości. Najczęściej jest ona spowodowana:

  • nieleczonym zezem,
  • niewyrównaną nadwzrocznością, krótkowzrocznością, astygmatyzmem,
  • różnowzrocznością skutkująca nieużywaniem jednego z oczu.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy zaznaczyć, że w profilaktyce niedowidzenia równie ważne jest skuteczne leczenie istniejących już dolegliwości narządu wzroku. Zaniedbane choroby czy wady mogą nie tylko rozwijać się z biegiem czasu i obniżać jakość widzenia, ale także powodować powstawanie kolejnych przypadłości – w tym właśnie amblyopii.