Jak mierzy się ciśnienie wewnątrzgałkowe?

Pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej to rutynowe badanie okulistyczne, które ma na celu kontrolę prawidłowości narządu wzroku. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie prowadzi do różnych chorób oka, które wymagać będą poważnego leczenia.

Czym jest tonometria?

Tonometria to inaczej badanie kontrolujące ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. W komorach oka znajduje się ciecz wodnista i to właśnie ona dba o odpowiednie napięcie. Ciśnienie w zdrowym oku powinno wynosić od 10 do 21 mmHg, co pozwala gałce ocznej zachować swój kształt i utrzymać odpowiednie uwodnienie rogówki i soczewki. Za zbyt wysokie ciśnienie odpowiadać może jaskra, stan zapalny oka czy zbyt duże wydzielanie cieczy wodnistej. Zwykle objawia się to uporczywym bólem głowy, oczu i zaburzeniami widzenia. Za zbyt niski wynik pomiaru odpowiedzialna może być cukrzyca, stany zapalne naczyniówki i inne urazy. Symptomami ciśnienia poniżej normy są zamglony obraz widzenia oraz ból oka.

Jak przebiega wizyta u okulisty?

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego można przeprowadzić na kilka sposobów:

  • Tonometria aplanacyjna jest najbardziej klasyczną metodą badania. Na samym początku znieczula się rogówkę przy pomocy kropli do oczu oraz używa się roztworu fluoresceiny. Następnie pacjent musi patrzeć na wskaźnik. Urządzeniem zwanym tonometrem Goldmanna spłaszcza się powierzchnię rogówki, dzięki czemu jest ona wyraźnie widoczna we wbudowanej lampie szczelinowej. Metoda ta wykorzystuje regułę fizyczną Imberta-Ficka, wedle której znajomość siły spłaszczenia kuli i powierzchni tego spłaszczenia, prowadzi do możliwości obliczenia ciśnienia.
  • Tonometria bezkontaktowa polega dokładnie na tym samym co aplanacyjna. Jednakże efekt osiąga się za pomocą sprężonego powietrza. W przeciwieństwie do poprzedniej metody badania, powierzchni oka nie dotyka żaden fizyczny obiekt, dlatego niepotrzebne jest zastosowanie znieczulenia. Sposób ten może wywołać u pacjenta lekki dyskomfort, naturalną reakcję obronną na nagły podmuch (przymknięcie powieki), dlatego jest to mniej dokładna metoda niż tonometria aplanacyjna, która lepiej sprawdzi się w badaniu, np. jaskry.
  • Tonometria impresyjna korzysta z tonometru Schiøtza. Badanie wykonywane jest na leżąco (lub z odchyloną głową), a pacjent patrzy przed siebie. Urządzenie postawione na rogówce oka bada jej opór i stopień odkształcenia, dzięki temu lekarz okulista może poznać wielkość ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej. W przypadku tej metody konieczne jest użycie znieczulenia. Badanie to nie jest przeznaczone osobom krótkowzrocznym, ponieważ zaniża wynik.

Badanie pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego jest bezpieczne, a szansa na powikłania (zaczerwienienie oka, przejściowa nieostrość widzenia) bardzo niska. Tonometria jest niezwykle ważnym badaniem, dzięki któremu zwalczysz choroby oczu i uchronisz się przed utratą wzroku.