Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Nie ulega wątpliwości, że codzienne noszenie okularów bywa problematyczne. Bóle za uszami, zaparowane szkła, niemożność uprawiania niektórych sportów czy aktywności to tylko niektóre przeciwności, z którymi mierzą się posiadacze tzw. drugiej pary oczu. Z tego powodu niektórzy decydują się na zakup soczewek kontaktowych. Czy wiesz, jak je dobrać?

W jaki sposób powinno dobierać się soczewki kontaktowe?

W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, że soczewki kontaktowe powinien dobierać lekarz, a nie pacjent. Samodzielne dostosowywanie ich parametrów może nie tylko okazać się błędne, ale także negatywnie wpłynąć na korygowaną wadę. Nawet jeżeli z pozoru wydaje się, że widzenie jest poprawne, w rzeczywistości może znacząco odbiegać od normy.

Warto nadmienić, że teoretycznie dobór soczewek kontaktowych może odbyć się na podstawie okularów.  Wówczas należy dokonać stosownych przeliczeń. W praktyce może okazać się to niewystarczające. W zdecydowanej większości przypadków trzeba wykonać dodatkowe badania. Jeżeli chcesz zmienić okulary na soczewki, zapraszamy Cię do kontaktu. Nasi lekarze okuliści z Warszawy podpowiedzą Ci, jaki ich rodzaj oraz moc będzie dla Ciebie najlepsza.

Dobór soczewek kontaktowych na podstawie okularów

Co do zasady, moc soczewek kontaktowych różni się od mocy zwykłych szkieł korekcyjnych. Wynika to z faktu, że soczewka przylega do rogówki, gdyż wkłada się ją do oka. Szkła znajdują się z kolei w odległości około kilkunastu milimetrów od gałki ocznej. W przypadku osób, które borykają się z wadą nie większą niż 3,25 dioptrii, często zdarza się, że moce będą jednak takie same.

Warto nadmienić, że przy krótkowzroczności moc soczewek powinna być mniejsza od okularów. Odwrotnie jest z kolei w przypadku nadwzroczności. Co więcej, jeżeli zmagasz się dodatkowo z astygmatyzmem, konieczny okaże się także dobór stosownych cylindrów. Tutaj już nie tak łatwo przeliczyć ten parametr z okularów, ponieważ należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych.