Czym jest zapalenie brzegów powiek?

Mimo iż nazwa tego schorzenia może wydawać nam się dość tajemnicza, to jest to często występująca choroba. Jej charakter jest przewlekły, a objawy mogą utrzymywać się od kilku tygodni nawet do roku! Najczęściej okresowo się zaostrzają, aby później ustąpić i ponownie się nasilić. Czym jest to schorzenie, jak można je rozpoznać i jak je leczyć? Wszystkie te informacje odnajdą Państwo w naszym dzisiejszym wpisie!

Zapalenie brzegów powiek – jakie są objawy tego schorzenia?

Pierwszym symptomem, po którym możemy poznać, że rozwija się u nas zapalenie brzegów powiek, jest zazwyczaj suchość skóry na powiekach. Staje się ona wysuszona do tego stopnia, że zaczyna pękać, a w wielu miejscach tworzą się małe strupki. Charakterystycznym objawem jest również wypadanie rzęs w miejscach, które są objęte procesem zapalnym oraz poranne sklejanie się ich. Oczy mogą być zaczerwienione, swędzieć i piec, a my mamy nieprzyjemne uczucie, jakby w naszym oku utknęło jakieś ciało obce, którego nie możemy się pozbyć. Często towarzyszy temu światłowstręt oraz nadmierne łzawienie. Charakterystyczne jest także zaczerwienienie brzegów powiek oraz ich obrzęk.

Jaka jest przyczyna zapalenia brzegów powiek?

Przyczyną rozwijającego się zapalenia brzegów powiek są najczęściej pospolite bakterie – gronkowce, które naturalnie występują na naszej skórze albo grzyby drożdżopodobne. Dostają się one na powieki przez pocieranie oczu chusteczkami do nosa, ręcznikiem lub dotykanie ich brudnymi rękami. Gdy uda im się wniknąć do gruczołów tarczkowych, powodują zagęszczanie produkowanej przez nie wydzieliny, co powoduje zatykanie przewodów tych gruczołów, a to z kolei sprawia, że nie mogą one nadal jej wytwarzać. Kolejną częstą przyczyną zapalenia brzegów powiek są różne wirusy (np. wirus opryszczki). Choroba ta może być wywoływana także przez uczulenie na pyłki roślinne lub sierść zwierzęcą albo przez toksyczne substancje unoszące się w otoczeniu. Niekorzystne jest więc przebywanie w zadymionym albo zapylonym środowisku. Przyczyną powstania tego schorzenia mogą być także nieleczone wady wzroku lub nieprawidłowa higiena powiek (np. udanie się na nocny odpoczynek bez wcześniejszego zmycia makijażu z powiek i rzęs).

Kto jest szczególnie narażony na to schorzenie?

Zapalenie brzegów powiek zdecydowanie częściej dotyka osoby, które mają skłonności do łojotoku, chorują na cukrzycę, jak również seniorów oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym, która nie nosi koniecznych szkieł korekcyjnych. W grupie osób szczególnie narażonych na występowanie tego schorzenia znajdują się także osoby z wadami refrakcji, których nie wyrównano odpowiednimi szkłami okularowymi.

Jak leczyć zapalenie brzegów powiek?

Jeżeli podejrzewają Państwo u siebie lub kogoś ze swoich bliskich rozwój tej choroby, należy jak najszybciej skonsultować się z okulistą. Zdiagnozować to schorzenie może bowiem tylko lekarz podczas przeprowadzania podstawowych badań okulistycznych. W zależności od przyczyny zapalenia lekarz dobierze optymalną formę leczenia. Mogą być to krople do oczu, specjalna maść lub antybiotykoterapia. Aby pomóc złagodzić objawy, lekarz może zalecić także stosowanie ciepłych kompresów na zamknięte powieki albo ich delikatny masaż, który jest bardzo pomocny w udrożnianiu zatkanych ujść gruczołów łojowych.