Czym jest i jak leczyć astygmatyzm?
Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Mimo to niewiele osób wie, na czym polega i jak się objawia. Co ciekawe, niektórzy nawet nie są świadomi, że ich również dotyka ta dolegliwość. Warto mieć na uwadze, że współcześnie istnieją bardzo skuteczne metody leczenia, które pozwalają zminimalizować lub w ogóle wyeliminować astygmatyzm.
Na czym polega astygmatyzm i jak się objawia?
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że astygmatyzm nie jest chorobą, a wadą refrakcji spowodowaną dysfunkcją rogówki lub soczewki. Chodzi tu o występowanie krzywizny w ich budowie, która sprawia, że światło rozszczepia się, zamiast skupiać jedynie na siatkówce. To zaś powoduje zaburzenia widzenia. Astygmatyzm jest najczęściej wadą wrodzoną, a czynniki zewnętrzne mogą powodować jego pogłębianie się.
Wśród objawów astygmatyzmu należy wymienić:
- zauważalne pogorszenie jakości widzenia po zmroku,
- mrużenie oraz pocieranie oczu, a także ich łzawienie i pieczenie,
- nawracające bóle głowy,
- męczliwość wzroku,
- rozmazanie konturów i zniekształcenie obrazu.
Jakie są metody leczenia astygmatyzmu?
Astygmatyzm leczy się przede wszystkim przy pomocy szkieł cylindrycznych. Pacjent może jednak zdecydować się zarówno na okulary, jak i na szkła kontaktowe. Ważne jest jednak odpowiednie dostosowanie cylindrów. Jeżeli poszukujesz okulisty na Żoliborzu, zapraszamy Cię do podjęcia kontaktu. Nasi specjaliści przeprowadzą szczegółową diagnostykę, aby wprowadzić skuteczne leczenie, które poprawi Twoją jakość widzenia.
Współczesna medycyna umożliwia także inną metodę. Obecnie dostępne jest operacyjne leczenie astygmatyzmu. Mowa tu oczywiście o laserowej korekcji, dzięki której można skutecznie wyeliminować wady refrakcji. Nie każdy pacjent kwalifikuje się jednak do takiego zabiegu. Konieczne jest także osiągnięcie wieku, w którym gałka oczna przestaje rosnąć. Warto podkreślić, że koszt takiego leczenia jest stosunkowo wysoki, wynosi on bowiem średnio kilka tysięcy za jedno oko.