Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

Nie ulega wątpliwości, że niepoprawne widzenie znacząco pogarsza komfort życia. Wady wzroku mogą być jednak skutecznie korygowane dzięki okularom lub soczewkom kontaktowym. Niestety tego rodzaju dolegliwości mogą dotykać także najmłodszych. Wielu rodziców zastanawia się wówczas, która metoda leczenia okaże się wygodniejsza u ich pociech. Jak myślisz, czy maluch może stosować soczewki kontaktowe zamiast okularów?

W jakim wieku można używać soczewek kontaktowych?

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że z medycznego punktu widzenia nie ma na to pytanie jednej, właściwej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od dojrzałości młodego pacjenta oraz jego indywidualnych predyspozycji. Ogólnie rzecz biorąc, uznaje się, że odpowiednim momentem na wprowadzenie soczewek jest 8 rok życia. Oczywiście w niektórych przypadkach lekarz może zalecić taką zmianę nieco wcześniej bądź później. Pod uwagę należy wziąć to, czy dziecko poradzi sobie z ich poprawnym użytkowaniem oraz zachowywaniem higieny.

W naszej poradni okulistycznej dla dzieci w Warszawie niejednokrotnie mieliśmy przyjemność konsultować najmłodszych pacjentów pod kątem możliwości stosowania soczewek kontaktowych. Jeżeli chcesz bezpiecznie wprowadzić tak dużą zmianę u swojej pociechy, zapraszamy Cię do kontaktu. Doświadczony lekarz okulista dokładnie przebada Twoje dziecko i przeprowadzi stosowany wywiad, aby sprawdzić, czy jest to dobra decyzja.

Czy noszenie soczewek kontaktowych przez dziecko jest bezpieczne?

Wbrew opiniom głoszonym w internecie pragniemy podkreślić, że jest to w pełni bezpieczne. Kluczem do sukcesu okaże się jednak dokładne poinstruowanie malucha, jak właściwie korzystać z soczewek kontaktowych, a przede wszystkim, w jaki sposób dbać o higienę. Należy mieć na uwadze, że szkła kontaktowe mają bezpośrednią styczność z gałką oczną, a więc zachowywanie podstawowych zasad czystości jest zupełną podstawą. Chodzi tu bowiem o zdrowie dziecka, dlatego nie należy bagatelizować kluczowych reguł użytkowania soczewek kontaktowych.