Na czym polega diagnostyka wady refrakcji?
Wada refrakcji to nic innego jak wada wzroku. Jest to zamienne, fachowe określenie tego terminu, które stosują specjaliści z zakresu okulistyki. Do tego rodzaju grona nieprawidłowości narządu wzroku zaliczamy nadwzroczność, astygmatyzm oraz krótkowzroczność. Aby móc wprowadzić skuteczne leczenie, konieczne jest jednak uprzednie przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Czy wiesz, jak to wygląda w praktyce?
W jaki sposób diagnozuje się wady refrakcji?
Nie jest tajemnicą, że zupełną podstawą diagnostyki okażą się odpowiednie badania. Ich zakres uzależniony przede wszystkim od indywidualnych cech danego pacjenta, w tym głównie jego wieku, jak i metodyki pracy lekarza okulisty. Zdaje się, że można jednak wskazać podstawowe rodzaje badań, które wykonywane są niemal zawsze w toku diagnostyki wad refrakcji.
Nasi okuliści z Żoliborza stosują zarówno subiektywne, jak i obiektywne metody badań. Do pierwszego grona zalicza się metodę Dondersa, która polega na badaniu ostrości wzroku przy użyciu stosownych soczewek o różnych mocach. Gdy pacjent patrzy w dal i opisuje jakość widzenia, można ustalić, czy występuje u niego wada refrakcji. Metoda ta jest jednak zupełnie nieskuteczna u dzieci, a także osób, u których występują nieprawidłowości z akomodacją.
Metodą obiektywną jest tzw. skiaskopia, którą przeprowadza się przy użyciu specjalistycznego komputera. Wówczas urządzenie samodzielnie analizuje jakość widzenia pacjenta na podstawie obserwacji powstałego blasku i cienia. Przed przystąpieniem do badania konieczne jest jednak zniesienie akomodacji. W tym celu wykorzystuje się krople, które mogą powodować pieczenie i nadwrażliwość na światło.
Jak przygotować się do badań pod kątem wad refrakcji?
Wspomniane metody diagnostyki nie wymagają od pacjenta szczególnych przygotowań. Ważne jest jednak to, aby zdjąć wcześniej szkła kontaktowe, dlatego najlepiej udać się na wizytę w okularach. Zważywszy na fakt, że konieczne jest użycie kropli powodujących nadwrażliwość na światło, warto mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne.