Wykrywanie i prowadzenie wad wzroku

Wykrywamy wady wzroku u niemowląt, dzieci i dorosłych. Podczas badań korzystamy z autorefraktometrów, dzięki którym możemy dokładnie określić m.in. wartości wady sferycznej i cylindrycznej. Z ich pomocą diagnozujemy wady refrakcji: krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Jeżeli macie Państwo wrażenie, że ostrość waszego wzroku pogorszyła się, to zapraszamy na okulistyczne badania kontrolne. Sprawdzimy, co jest przyczyną problemu i zastosujemy odpowiednie leczenie lub – w przypadku wad wzroku – dobierzemy moce okularów albo soczewki kontaktowe.

 

Krótkowzroczność

Macie Państwo kłopot z dostrzeganiem napisów lub przedmiotów znajdujących się daleko, podczas gdy czytanie gazety nie sprawia Wam żadnego problemu? To najprawdopodobniej oznacza, że macie tzw. krótkowzroczność. Jest to wada wzroku, która powstaje z różnych przyczyn: genetycznych, zawodowych czy fizjologicznych (nieprawidłowa budowa gałki ocznej). Leczenie tego rodzaju choroby polega na zastosowaniu okularów lub soczewek kontaktowych o mocach ujemnych.

Osoby z krótkowzrocznością powinny udać się na badanie dna oczu, żeby wykluczyć ewentualne zmiany zwyrodnieniowe siatkówki (które często pojawiają się przy krótkowzroczności). Jeśli lekarz zdiagnozuje zwyrodnienie, być może będzie potrzeba wykonania zabiegu laserowego, który zapobiegnie odwarstwieniu siatkówki.

 

Nadwzroczność

Nadwzroczność, nazywana również dalekowzrocznością, to wada wzroku, która polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko. Najczęściej – choć nie zawsze – osoby dalekowzroczne widzą lepiej oddalone obiekty. Poprawa dalekowidzenia polega na zastosowaniu okularów albo soczewek kontaktowych o dodatniej mocy.

 

Astygmatyzm

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Objawia się ona nieostrym widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Przyczynami występowania tej choroby mogą być m.in. wada anatomiczna, zwyrodnienie oczu czy nieleczony uraz. Osoby, u których zdiagnozowano astygmatyzm, powinny nosić okulary wyposażone w szkła cylindryczne lub tzw. soczewki kontaktowe toryczne.